İlgili Teknolojiler

Birçok kuruluş ürünler kapsamında değil, iş yükü ve çözümler kapsamında düşünmektedir. Microsoft, ürünlerini bir platform halinde hep birlikte iyi çalışacak şekilde tasarlamakta ve sadece bir ürün oluşturmaya değil spesifik iş ihtiyaçlarınızı gidermeye odaklanmaktadır. Kullanıcılar ve yöneticiler kendilerine daha üretken olmada yardımcı olan benzer bir deneyimden faydalanmaktadır. Kuruluşlarsa farklı farklı çözümler satın almak ve bunları yönetmeye çalışmak yerine birlikte çalışabilir bir platform sayesinde birden fazla ihtiyacını karşılayarak tasarruf edebilmektedir.

Microsoft Exchange Server

Bilgi çalışanları en yüksek üretkenlik seviyesi için zengin iletişim bilgilerine dayanan e-posta, anlık mesajlaşma, sesli telefon ve diğer iletişim yöntemleri arasında anında geçişler yapabilmeye ihtiyaç duyarlar. Exchange Server ve Microsoft Lync™ Server 2010 ortak bir kişi listesi, entegre özellikler ve paylaşılan iletişim bilgileri sunarak birlikte çalışır ve eksiksiz bir iletişim deneyimi sunar.

Microsoft SharePoint Server

SharePoint tamamen işbirliğine odaklıdır ve işbirliği ise iletişim gerektirir. Microsoft Lync™ Server 2010, çalışanların diğer çalışanlarla SharePoint kapsamında anında etkileşime girebilmesi için birçok yöntem sunar ve böylelikle SharePoint sayfaları, saklanan belgeler ve diğer içerik üzerinde daha etkin çalışabilirler.

Microsoft Office System

Kullanıcılar belgeleri çok sayıda inceleme/onay için sürekli olarak e-posta ile göndermek yerine, entegre iletişim özelliğini kullanarak iş arkadaşlarıyla birlikte belge üzerinde çalışabilir ve değişiklikleri onaylatmak için iş arkadaşlarını davet edebilirler. Bu özellik başta Microsoft Excel, Microsoft Word, Microsoft PowerPoint olmak üzere diğer birçok uygulama için geçerlidir.

Microsoft System Center (İng.)

Microsoft Birleşik İletişim çözümlerinin kullanımının en önemli faydalarından bir tanesi Microsoft altyapınızla entegre kurumsal ses ve kurumsal mesajlaşma imkânlarından yararlanabilmektir. Bunun anlamı IT yöneticilerinin, birden fazla Microsoft teknolojisini yönetmek için tek merkezden kullanılan ve aşina olunan bir arayüz sunan System Center’ı kullanabilmeleridir.

Microsoft Active Directory (İng.)

Tüm kurum için entegre bir dizin çözümüne sahip olmak sadece IT uzmanlarının yönetim işlerini kolaylaştırmaz, aynı zamanda etkin ve birleşik bir son kullanıcı deneyimi de sunar. Microsoft Lync™ Server 2010 Exchange Server’ı, ağ erişimini, diğer IT iş yüklerini destekleyen aynı Active Directory altyapısını kullanmaktadır. Bu sayede Birleşik İletişim imkânlarını kurmak, yönetmek ve kullanıcılar için hatasız iletişim ve işbirliği deneyimi sunmak çok daha kolay olmaktadır.