Zengin İletişim ve Anlık Mesajlaşma

Microsoft Lync Server 2010 kullanıcıların daha etkin ve etkili iletişim kurabilmelerine yardımcı olabilmek için gerçek zamanlı iletişim bilgileri ve geliştirilmiş anlık mesajlaşma (IM) imkânları sunmaktadır.


Daha zengin iletişim durumu bilgileri ile bağlı kalın

İletişim bilgileri artık kullanıcının yeri ve fotoğrafını da gösterebilmektedir; bunun yanında kullanıcılara sunulan geliştirilmiş gizlilik ayarları sayesinde daha fazla kontrol vermektedir. İletişim durumu kullanıcılar tarafından belirlenebilmekte veya takvim, bağlantı durumu ve başka bilgilere göre otomatik olarak ayarlanabilmektedir. Kullanıcılar farklı kişiler için erişim seviyeleri tanımlayabilir ve bu şekilde bilgi paylaşabilirler.

Daha anlamlı kişi kartları ile anında bilgi alın

Geliştirilmiş kişi kartları sayesinde kullanıcılar yayınlanan telefon numaraları, organizasyon yapısı ve ofis bilgileri gibi alanlarda daha fazla bilgiye sahip olur.

Anlık mesajlaşma (IM) ile hemen bağlanın

Sorularına hızla yanıt almak isteyen kullanıcılar iş arkadaşlarıyla IM (anlık mesajlaşma) oturumu başlatabilirler. Bir konu hakkında daha fazla bilgi gerekirse aynı sohbete birden fazla kişi davet edebilirler. Bunun yanı sıra süren sohbetlere katılarak bir konu hakkında tekrar bilgi almak da mümkündür.

Kuruluşunuz dışındaki insanlarla bağlantıya geçin

Sunucular arasında federasyon yeteneği sayesinde kullanıcılar iletişim ve IM olanaklarını kuruluşları dışındaki diğer Microsoft Communications Server kullanıcılarıyla birlikte kullanabilirler. Ortak IM ağlarıyla bağlantı yeteneği sayesinde, iletişimin kapsamı MSN/Windows Live, Yahoo! ve AOL gibi ağlara yapılabilen bağlantılarla daha da genişlemektedir.

Tek bir kişi listesi kullanın

Microsoft Lync Server 2010 ve Microsoft Exchange Server için tek bir kişi listesi kullanılmaya başlanmıştır.